Nu laddar vi för final i ponnycupen dressyr!

>Nu laddar vi för final i ponnycupen dressyr!

Söndagen var en intensiv tävlingsdag för vårt lag i ponnycupen dressyr. Tidig morgon hos Vallentuna Ridklubb tog vårt lag bestående av Sabrin Abu Elkhair, Nelly Cardell, Alexandra Waleij och Agnes Braun Nordlund dagens första vinst. Därefter var det dags att ladda om för omgång två som avgjordes på hemmaplan på Enskede Ridanläggning. Även den vann Enskede Ridsällskap. I eftermiddagens lag från ERS deltog Alexandra Waleij/Tomas, Lovisa Cederblad/Kinga, Sabrin Abu Elkhair/Pie och Agnes Braun Nordlund/Gilbert.

Alla deltagare gjorde fina ritter, och fick mycket beröm av domaren att de red sina ponnyer mjukt och fint.

Tack Vallentuna Ridklubb för en härlig och trevlig tävlingsdag. Och ett stort tack till skickliga och uppmuntrande coacher (Paul Pukk för ERS och Magnus Hamilton för Vallentuna) och till er föräldrar som alltid ställer upp.

Här hittar ni resultat från samtliga matcher>>

Foto: Övre raden från vänster är Alexandra Waleij, Lovisa Cederblad, Agnes Braun Nordlund, Sabrin Abu Elkhair från ERS. Övriga är deltagare från Vallentuna ridklubb.

2017-02-05T20:34:18+01:005 februari 2017|