KM Vinnare

KM Vinnare2020-10-20T21:59:04+00:00

Klubbmästerskap 1948-2019

(ERK,SRS,SÖRS,ERS*)

Seniorer

 

Juniorer

Hoppning

Dressyr

År

Dressyr

Hoppning

Håkan Wahlström C-F Karlsson

1948

Kerstin Enqvist
Black Boy
Solveig Wretman (Larsson)
Kazan
? Håkan Wahlström

1949

? ?
Anders W Andersson Håkan Wahlström

1950

Lillemor Sällberg Birgitta Hansen
Solveig Wallin Håkan Wahlström

1951

Lillemor Sällberg Lillemor  Sällberg
H. Jönsson Ingrid Strömqvist

1952

?  Jaconelli S. Johnsson
S. Jönsson Solveig Larsson

1953

S. Johnsson
Solveig Larsson Solveig Larsson

1954

Gun Hedengren Lennart Borg
Dorotea Blumenberg Dorotea Blumenberg

1955

Majt Hopstadius
Bonzo
Lennart Borg
Bessie
Rolf Ripmark Eva Dahl

1956

Gunvor Johansson Majt Hopstadius
Bertil Örtendahl Rune Walley

1957

Gunvor Johansson Ann-Katrin Eriksson (Henriksson)
Siv Kjällman Ragnar Waaranperä

1958

Margareta Holmgren Ove Berglund
Ruth Andersson
Peggie
Ove Eberhardsson

1959

Johan. Brolin Reneé Holmqvist
Jan Stenfeldt
Jaffa
Eva Dahl

1960

Marianne Bimer Reneé Holmqvist
Leif Sommarström
Peggie
Jan Stenfeldt

1961

Lars Nilsson (Bilock) Elisabeth Kocken
Siv Kjellman
Ballerina
Lars Nilsson (Bilock)
Peggie

1962

Claes Richter
Edith
Britt Engström (Johansson)
Singoalla
Lars Norén
Singoalla
Lars Nilsson (Bilock)
Edith

1963

Anita Ersson
Singoalla
Britt Engström (Johansson)
Singoalla
Claes Richter
Ballerina
Christina Thaning
Peggie

1964

Annika Wiesel
Peggie
Britt Engström (Johansson)
Salome
Jan Sjödin
Grete
Christina Thaning
Gin

1965

Gunillla Wiklund
Putte
Karin Strand
Zero
Olle Granberg
Minos
Christina Thaning
Ajax

1966

Per Bentele
Singoalla
Eva Borg
Minos
Hans Bäckström
Grete
Ingela Nilsson
Singoalla

1967

Torbjörn Nordqvist
Ajax
Per Bentele
Grete
Hans Bäckström
Niklas
Ingela Hedebro
Ajax

1968

Lennart Marcus
Peggy
Jerry Jahn
Minos
Hans Bäckström
Salome
Kerstin Norman
Ajax

1969

Margareta Malmgren
Sabine
Lars Holmberg
Salome
Olle Granberg
Sinbad
Olle Granberg
Ajax

1970

Agneta  Karlsson
Ajax
Per Spångfors
Sinbad
Barbro Granberg
Nimrod
Christina Landin
Sinbad

1971

Gunilla Lundqvist
Sonny
Eva Grothander
Minos
Barbro Malmgren
Patchwork
Christina Landin
Lipton Girl

1972

Eva Grothander
Sabine
Marianne Sandberg
Minos
Börje Ljungrell
Nimrod
Christina Landin
Ikaros

1973

Ann Bonnert
Biwak
Virve Vaher
Biwak
Karin Emanuelsson
Salla
Mariethe Ehnlund
Ikaros

1974

Karin Nilsson
?
Suzanne Åhlen
Carensa
Mariethe (Mia) Ehnlund
Danka
Kicki Skyttvall
Winkel

1975

Sussie Jonsson
Winkel
Ann Nilsson
Biwack
Håkan Törnqvist
Parias
Kurt Andersson
Sabine

1976

X*** X
Anette Andersson Tove Sällberg

1977

X X
Rickard Söderqvist Tove Sällberg

1978

X X
Agneta Holmberg
Biwack
Anna Henriksson
Biwack

1979

X X
Jeanette Hasson
Limak
Lillemor Gustavsson (Borko)
Hot
Gunilla Lindholm
Limak

1980

X X
Sofia Blomqvist
Limak
Jeanette Hasson

1981

X X
Marie Reinfeldt Caroline Frank

1982

X X
Jeanette Hasson
Donna P
Lillemor Gustavsson (Borko)
Robin

1983

? Bodil Jönsson
Pepps
Ulla Linders
Gran
Laila Holmqvist
Robin

1984

Ullrika Frössling
Moskito
Jeanette Abrahamsson
Mischief
Jeanette Abrahamsson
Colombo
Annika Rosén
Robin

1985

Malin Linnerborg
Ray
?
Jeanette Abrahamsson
Donna
Tina Näslund
Czajka

1986

Marie Lundberg
Heartbreaker (Guizeppe)
?
Rose-Marie Jansson
Magnolia
Annika Rosén
Robin

1987

Malin Linnerborg
Moskito
Marie Gustavsson
Don Pepe
Lotta Rosén
La Mer
Annika Rosén
Robin

1988

Malin Linnerborg
Moskito
Linda Abrahamsson
Pepps
Helena Westin
La Mer
Tina Näslund
Lina

1989

Katja Wiklund
Moskito
Marie Gustavsson
Scoobydo
Jenny Lindelöf
Gemma
Malin Linnerborg
Lina

1990

Jenny Rosander
Heartbreaker (Guizeppe)
Cia Wahlgren
Pepps
Linda Abrahamsson
Colombo
Katja Wiklund
PhilipLinda Abrahamsson
?

1991

Jenny Rosander
Heartbreaker (Guizeppe)
Åsa Hallin
Polo
Jeanette Abrahamsson Linda Abrahamsson
BridzJeanette Abrahamsson
?

1992

Malin Pedersen
Perra
Cia Wahlgren
Pepps
Pernilla Hallin
Bronz
Linda Abrahamsson
Bridz

1993

Malin Pedersen
Perra
Linda Abrahamsson
?
Jenny Lindelöf
Philip
Mia Carlsson (Tiderman)
Zarda
Britt-Marie Mofeldt
Cynia

1994

Anna Palmius
Charlie Brown
Åsa Hallin
Halabaloo
Magdalena Jonsson
Univers des Roches
Lotta Rosén
?

1995

Lisa Andersson
Heartbreaker (Guizeppe)
Malin Pedersén
?
Linnea Wättervall
Philip
Karin Osbeck
Bridz

1996

Martina Herodes
Charlie Brown
Pernilla Hallin
Moonlight
Magdalena Jonsson
Univers des Roches
Mia Carlsson (Tiderman)
Univers des Roches

1997

Emelie Öhman
Charlie Brown
Aili Ankkuri
Don Pepe
Inställt pga få deltagare Karin Osbeck
Lizzie

1998

Andrea Björk
Sunbeam
Inställt pga få deltagare
Maria Mansnerus
Cuba
Ragni Wannag
Gavin

1999

Matilda Öhman
Charlie Brown
Caroline Girestam
Don Pepe
Magdalena Jonsson
Inicjal
Karin Osbeck
Gavin

2000

Matilda Öhman
Monte Carlo
Emelie Öhman
Monte Grey
Josefina Lindberg
Inicjal
Mats Lager
Arabat

2001

Emelie Öhman
Monte Carlo
Camilla Holm
Pipi
Maria Lindblom
Satsumas
Annika Sandberg
Joko

2002

Camilla Holm
Krut
Matilda Öhman
Pipi
Anna Palmius
Joko
Annika Sandberg
Joko

2003

Camilla Holm
Krut
Sofia Ferngren
Sydney
Malin Isacsson
Monte Grey
Josefina Lindberg
Joko
Pia Tillberg
Nabantos

2004

Camilla Holm
Krut
Matilda Öhman
Monte Grey
Camilla Holm
Emil
Ingen hästklass Pia Tillberg
Nabantos

2005

Frida Isacson
Acrobat
Frida Isacson Dallas
Ingen hästklass Lisa Andersson ****
Joko / P

2006

Maxime Halfar ****
Monte Grey / Acrobat
Malin Isacson
Sir Bounce a Lot
Yvonne Arentoft
Cuba
Frida Isacson ****
Joko / Dione

2007

Liza Holmberg ****
Krut / Acrobat
Charlotte Barle-Hejdenberg
Santiago
Maja Bergsten
Nabantos
Lisa Andersson ****
Oleander / Dione

2008

Clara Lööv ****
Nislanka / Acrobat
Charlotte Barle-Hejdenberg
Monte Grey
Malin Isacson
Joko
Rosi Berglund
Joko

2009

Karin Alfredsson
Rocky
Sarah Löfgren
Monte Grey
Mikaela Herrlin
Indy
Kristina Köhler *****
Nabantos / Laurenzo

2010

Ebba Asplund *****
Zidane/Bill
Sarah Löfgren
Faramir
Maja Bergsten
Nabantos
Camilla Holm *****
Dione / Tanja

2011

Frida Salomonsson *****
Krut / Acrobat
Sarah Löfgren
Faramir
Ellinor Skymne
Violett Hill
Frida Isacson *****
Laurenzo / Zero

2012

Laura Hedlund *****
Nisslanka / Zidane
Martina Fischer
Faramir
Malin Isacson
Trinity
Ragni Wannag *****
Manitou/Zero
Frida Isacson *****
Zero/Neo

2013

Victoria Ryhnell *****
Krut / Gilbert
Victoria Ryhnell
Kinga
Johanna Jarmeus
Indy
Ragni Wannag
*****
Manitou/Zero

2014

Erica Lindblom *****
Zidane / Gilbert
Li Thuresson
Kinga
Kevin Rydberg
Jasmin
Kristina Köhler1
Carev

2015

Erica Lindblom1
Gilbert
Victoria Ryhnell
Balinoclogh Pat
Sara Löfgren
Hortensia
Kristina Köhler1
Carev

2016

Amanda Hellström1
Tomas
Victoria Paulsson
Kinga
Maria Löfgren
Hortensia
Ingela Söder
Alonso

2017

Alexandra Waleij
Tomas
Linn Karlsson
Doortje

Maya Romani
Kinga

Maria Löfgren
Campari
Mia Johansson
Alonso

2018

Nelly Cardell
Tomas
Niamh Madden
Rebel
Alexandra Waleij
Alonso
Åsa Fritzell
Dorcas

2019

Johanna Hallstedt
Anne ”Happy”
Amanda Lakowitz
Mickey Mouse

* Klubben har bytt namn och förkortning några gånger: Enskede Gårds Ridklubb (ERK), Södra Ridsällskapet (SRS & SöRS),
Enskede Ridsällskap (ERS).

** Markerad i fet stil innebär att ryttaren fått behålla vandringspriset efter att ha vunnit tre gånger.

*** Dessa år tävlade juniorer och seniorer i samma klasser. Vinnarna i hoppning och dressyr är alltså inte nödvändigtvis en senior.

**** Detta år tävlas KM dressyr i två omgångar. Första omgången på vald häst och andra omgången på lottad häst.

***** Detta år tävlas KM dressyr i två omgångar. Båda omgångarna på valda hästar (några första och andrahandsalternativ)

1 Detta år rids KM vid två tillfällen, men endast ett resultat räknas vilket innebär att man kan välja om man vill rida en eller två gånger.